Zjednodušené řízení drážní dopravy

Z

Velmi zřídka se dostanu i na trať, která je řízená předpisem D3. Jedná se o úsek, kde jízda vlaku není zase tak častá a provoz je vcelku jednoduchý. Často se pendluje sem a tam celý den po hodinových intervalech.

Provoz je řízený na dálku dirigujícím dispečerem, ten rozhoduje a povoluje jízdu vlaku v daném úseku. Domlouváme se buď telefonem, nebo vysílačkou. Dopravny D3 jsou většinou úplně pusté a prázdné. Úkony potřebné pro další jízdu si zařizuje strojvedoucí zcela sám. Jsou k tomu potřeba zvláštní zkoušky; na každou jednotlivou trať.

Jedna z mnoha zajímavostí z pohybu po D3 úseku je na mém videu.

Komentáře: 8

  • Asi jsem tu zajímavost minul, to byly ty kusy kolejnic v kolejišti?

  • Mohl bych to odtajnit hned, ale nebylo by to zajímavé. Nejsou to kolejnice v kolejišti. Pokud bych takto jel jinde, jsem tam odhadem za 30 až 100tisíc škody.

  • Pán myslí ten samovrat, kterej při odjezdu řezal? 🙂

    • Hádám že i samovratné výhybky jsou v rámci seznámí trati ne?

  • @Martin: jsem totální laik, z železničního názvosloví znám akorát oblouk, takže asi tak :), no zase jsem si rozšířil obzory

  • Paw: na laika máš perfektní postřeh. Podobné zajímavosti bych tad rád občas ukázal, právě v rámci rozšíření obzorů pro lidi mimo dráhu.

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Archivy

Kontakt