Velmi zřídka se dostanu i na trať, která je řízená předpisem D3. Jedná se o úsek, kde jízda vlaku není zase tak častá a provoz je vcelku jednoduchý. Často se pendluje sem a tam celý den po hodinových intervalech.
Provoz je řízený na dálku dirigujícím dispečerem, ten rozhoduje a povoluje jízdu vlaku v daném úseku. Domlouváme se buď telefonem, nebo vysílačkou. Dopravny D3 jsou většinou úplně pusté a prázdné. Úkony potřebné pro další jízdu si zařizuje strojvedoucí zcela sám. Jsou k tomu potřeba zvláštní zkoušky; na každou jednotlivou trať.
Jedna z mnoha zajímavostí z pohybu po D3 úseku je na mém videu.
Asi jsem tu zajímavost minul, to byly ty kusy kolejnic v kolejišti?
Mohl bych to odtajnit hned, ale nebylo by to zajímavé. Nejsou to kolejnice v kolejišti. Pokud bych takto jel jinde, jsem tam odhadem za 30 až 100tisíc škody.
Tipuju něco s tou poslední výhybkou
Pán myslí ten samovrat, kterej při odjezdu řezal? 🙂
Je to tak, postavení výhýbky. Pro nedrážní návštěvníky, je zvláštní konstrukce, kdy ji dvojkolí odtlačí a potom pružina vrátí zpět. https://aksignal.cz/produkty/princip-cinnosti-vyhybky-se-samovratnym-prestavnikem
V případě, že bych takhle jel přes obyčejnou vyhýbku, poškodím ji a je z toho mimořádná událost.
Hádám že i samovratné výhybky jsou v rámci seznámí trati ne?
@Martin: jsem totální laik, z železničního názvosloví znám akorát oblouk, takže asi tak :), no zase jsem si rozšířil obzory
Paw: na laika máš perfektní postřeh. Podobné zajímavosti bych tad rád občas ukázal, právě v rámci rozšíření obzorů pro lidi mimo dráhu.