Výhybna Cejřov + video

V

Velká porce tras, kde s vlakem jezdím, jsou jednokolejné tratě. Lokální, místního významu. Jízdní řád je většinou vymyšlen a postaven velmi důmyslně a není lehké ho naplánovat. Promítá se do něj spousta faktorů, zmíním jen ty základní.


Někdo si vlak musí objednat. Nejčastěji stát nebo kraj. Lokální vlak by měl navazovat na další dopravu – rychlíky do velkých měst, případně autobusy. Tedy ať je případný přestup co nejjednodušší a čekání nejkratší. A vlak by měl jet co nejrychleji, nikdo se netouží trmácet dlouhé hodiny čtyřicítkou, ať je okolí trati sebehezčí.

Mám kliku, že trať, kde jezdím, je už po rekonstrukci mnoha úseků. SŽDC tady rozhodně odvedla dobrou práci. Kromě rychlosti je zcela jistě znát i komfort, kdy jízda po vyměněných kolejích nedrncá a nemlátí.

Podařilo se uvést v praxi rychlé propojení s Prahou tak, že si sednete na spěšňák v Hlinsku a do dvou hodin vystoupíte v Praze na hlaváku. A cestujících, kteří tyhle spěšné vlaky užívají, je neuvěřitelné množství. Denně je na příměstské lokální trati čilý ruch a v pohybu značné množství strojů i personálu.

Vlaky se na jednokolejné trati potkávají proti sobě. Křižují se nejčastěji ve stanicích. Je tady ale jedna zajímavost, a tou je výhybna na Cejřově.

Výhybna je místo pro křižování, které není ve stanici.

Z jedné koleje se rozvětvením na krátký úsek stanou koleje dvě. Ty se po čase opět spojí a pokračuje se zase po jedné koleji. Protože je výhybna v provozu po dílčí rekonstrukci trati jen pár let, je osazena velmi moderně. Jízdu řídí dispečer-výpravčí SŽDC, tady samozřejmě na dálku.

Takže pokud je třeba desetiminutové zpoždění, dispečer odhadne a přesně propočítá, že se na Cejřově “vyhneme”. Jinak bych totiž musel na jednokolejce čekat na zpožděný protijedoucí vlak ve stanici, tam se s ním vykřižovat a odjíždět se stejným zpožděním pryč.

Na videu je zachyceno pravidelné křižování, kdy při jízdě nahoru jsem zpožděný asi minutu, kolega na mě čeká a já se snažím dohnat prodlevu. V opačném směru – dolů – vyjde vše na sekundu. Potkáváme se zcela ideálně. Vjíždím na výstrahu, ale než výhybnou projedu, červená se změní na zelenou a mohu pokračovat.

Komentáře: 3

  • Já znám i jednu výhybnu, kam je zaúštěna i vlečka a tou výhybnou je Chotěšov za Plzní. Je 3. kolejná a hodně dlouhá. Vlečka vede na bývalé vojenské letiště a vlaky se tam vidí jen mimořádně snad. 😀

  • A jak je to se stranama? Tady jedes na leve koleji. To je pravidlo, nebo nahoda?

    • Výpravčí- dispečer není hloupý člověk. Drtivá většina takového výhýbání provede tak, že vlak, který přijede dříve, uhne přes výměny do boku a počká si, aby fíra s vlakem, který stahuje zpoždění nemusel brzdit a zase pracně nabírat rychlost. Strany tedy nejsou pevně dané.
      Mám nahrané z minulého týdne jedno hezké video z rána, kdy křižování vyšlo opět precizně, díky tmě a dešti jsou vidět i barvy na návěstidle a jejich změna. Tak uvidíme, jestli admin najde čas, aby nahrávku zpracoval.

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Archivy

Kontakt