Železniční přejezd (1) + video

Ž

Stalo se: 17. srpna 2019, 13:15

Jsem dnes po noční, která byla docela náročná. Končil jsem až v 9 ráno. Zůstal jsem v Pardubicích, mám tam takovej malej prc haus s postelí, kde mohu dospat a jít po probuzení odplavat trénink.

Posílen spánkem jsem jel na bazén a pak hned domů. Domů to mám kousek, spokojenost, endorfiny, příjemná hudba a blížím se k železničnímu přejezdu. Abych vám byl taky něčím prospěšný, míněno čtenářům, dostal jsem nápad. Co kdybych vám ukázal, jak se chovat u přejezdu? Vysvětlit, co a jak?


Někteří z vás víte všechno, ale někdo třeba tápe a pomůže mu si věci zopakovat. A takoví mezi námi jsou, co mi přejíždějí před mašinkou a já do nich nechtěně narážím.

V autě mám kameru. Není to sice takovej hajlevel, jako pro vás chystám na lokotku, ale na ilustrační obrázky postačí.

Tenhle přejezd, stejně jako všechny ostatní přejezdy v ČR, je z pohledu dráhy chráněný. Z pohledu řidiče nikoli, protože nemá ani závory, ani signalizaci. Nicméně je chráněný tím nejzákladnějším prostředkem – výstražným křížem. Jedním, což znamená, že jde o jednu kolej.

Před přejezdem jsou návěstní desky s pruhy. Pruhy jsou tři, dva a potom jeden, což značí vzdálenost k přejezdu – 240, 160 a 80 metrů. Řidič je povinnen jet padesát metrů před přejezdem nejvýše 30 km/h a tutéž rychlost udržovat i přes samotný přejezd. To v praxi znamená za poslední deskou jet třicet a koukat!

A dál – tady pozor – je-li vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo, nebo je-li slyšet jeho houkání či pískání, musíte dát vlaku přednost! Zůstat stát kus od přejezdu a tomu chlapoj, co jede, třeba zamávat. Můžete i vylézt z auta a vzdát hold. Třeba v lokotce budu zrovna sedět já a rozhodně vám zamávám a v duchu i poděkuju. Jako bonus na vás třeba obdivně zatroubím.

Každopádně každýho fíru potěšíte. Strojvedoucí v mašince uznale pokýve hlavou a pomyslí si, že jste sakra dobrý řidiči. Kéž by takoví byli všichni!

No tvl, mám kliku. Nekecám, teď jedu z práce. Včera večír jsem po téhle trati jel s novou, zrekonstruovanou 810kou, co se jmenuje Regiomouse. A dnes, právě teď, jede kolega, koukejte…

Jo, a všimněte si – kolega mi mával. Takže jsem nelhal!

Vylezl jsem z auta, poznal mě a pochopil podle modrýho ČD trička, že jedu z práce domů. Ale stejně to bude i s váma (cizíma), když to vyzkoušíte, slibuju! 🙂

Dám časem i další typy přejezdů. Můžeme rozebrat v komentářích, co vás bude zajímat.

Komentáře: 2

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Činnost webu můžete podpořit jednorázovým příspěvkem, pokud se vám tu líbí 😊.

Archivy

Kontakt