Cesty v čase

C

Občas si pročítám odborné diskuze drážních nadšenců a vzdělaných lidí z oboru dopravy. Kromě rozšíření obzorů mi občasné hádky pod články umožňují vidět problém z jiného pohledu než je sedačka lokotky.

Velmi často narážím na téma motoráček (motorový vůz 810) a jeho dehonestace, debata stran pohodlí a stáří, nedůstojného cestování a dalších odsudků.


ČD v uplynulé době, po dohodě s kraji, značné množství těchto vozidel nově zrekonstruovaly. V mých očích za relativně málo peněz se poměrně zásadně zlepšil 50 let starý koncept. Ostatně – ekonomika je v dnešní době neúprosná. Nikdo nezaplatí novou soupravu pro pár lidí z Horní dolní. To se raději doprava na kolejích v dané oblasti zastaví úplně.

Minulý týden jsem se během několika minut přenesl o desítky let zpátky. Vezl jsem spěšňák se Žralokem, dojel na konečnou, předal lokotku kolegovi, a skočil na původní 810ku, s kterou jsem pokračoval další vláček na lokálce. A nevím, jak lépe to napsat… já se na ten motorek malej vážně těšil. 🙂

Jezdím s ním rád. Těžko se to vysvětluje. Ten stroj je čistá mechanika, velmi robustní, jednoduchá. Cítíte a vnímáte, jak celek frčí. Žralok naproti tomu funguje komfortně, tiše, ale jsem zcela odizolován od jízdy. Všude čidla, senzory, počítače.

Osmsetdesítka je padesát roků starý stroj. Stále funkční, náklady a jednoduchost oprav je neuvěřitelnou výhodou. A pokud jede sólo, tak na stahování zpoždění je zcela nepřekonatelný. Když není vypitej motor, je to buch-buch, a valím dál. U Regionovy čekám, než se zavřou všechny dveře, než elektrika sepne, než naběhne výkon 30 % na rozjezd. U Žraloka zajíždí schůdek, zavírají dveře, počítač si kontroluje, zda jsou splněny podmínky pro bezpečný rozjezd.. Tou dobou už jsem s 810kou za horama.

Pokud je navíc stařík po rekonstrukci, je to ještě lepší. Vyměněný motor jede jako čert! Jasně, že z pozice cestujícího je 810 určitě mnohem méně pohodlná, to nijak nerozporuji.

Při řízení tohohle vozu vnímám určitou podobnost se světem aut. Starší veterán s pořádným motorem, bez posilovačů, bez tisíce asistentů či bez automatu, dokáže zprostředkovat řidiči ryzí zážitek a čistou radost z řízení.

Samozřejmě si člověk raději dopřeje pohodlí, bezpečí, rychlost, komfort a ticho. Nicméně není od věci čas od času vidět přímé srovnání a vědět, jak to na kolejích kdysi vypadalo.

Možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži rozhodně není špatná věc. 🙂

Komentáře: 13

 • Proti 810 ani prd. Vlakem jezdím rád a není nic romantičtejšího než tahle stará bába a projíždět se krajinou polema, lukama, lesy. Rád jsem jezdil takhle z Lovosic na Úštěk bo z Pardubek k babičce do Chotěboře. Když má člověk s sebou nějaký pivko a kytaru, tak neznám lépe strávené odpoledne 🙂

 • Já mám rád hlavně starší mašiny a vygóny. Těm modermím jsem na chuť nepřišel. Nemám ani moc rád Regionovu. 810 je grandsuperluxuska. Stejně tam mám rád staré klasické rychlíkové kupéčkové vozy, moderními velkoprostorovými ani nejezdím. Naštěstí se dá na webu u těch rychlíků dohledat co pojede.

 • 810-ka je pro mně zosobnění regionálního cestování vlakem. Skoro na každém vandru (a že jich za rok dám dost) se svezu. Vlastně od prvních vandráckých začátků, což už je přes 30 let sem jezdil tímhle motoráčkem. Tak nějak to k tomu patří. Bágl, hadry navoněněné dýmem a lesem, já nasmrádlý potem a rumem a 810-ka z Dětřichova nad Bystřicí, Čermné ve Slezsku, apod někam do civilizace. Když ji opouštím v nějakém větším městečku a přesednu na nějakou modernu (City Elefant apod.) je to pro mně jakési pomyslné ukončení vandru a návrat do šedé reality. Nevím, co budu dělat, až tyhle vláčky přestanou jezdit. Díky za ně!
  S pozdravem Xenomorfus

  • Tyhle vláčky tu s námi budou ještě dlouho. Protože náhrada za ně neexistuje, podobný stroj už dnes nelze vyrobit.
   Žralok je velikostně a ekonomicky někde jinde a Helmut ( Stadler RS1) už se nevyrábí

 • Mám tuhle lokálku rád, nedovedu představit, že by mne na vandru ze Zadní Třebáně směr Lochovice vezlo něco jiného 🙂

  • A ještě vám píšu, něco jiného tu mimo nákladu jezdilo, na podzim 2014 jedna housenka, jako regionova, protože jednu 810 zdemolovala nějaká řidička, která se (přežila) napasovala mezi vlak na mostu u přejezdu a mostní zábradlí.. Sami záchranáři se tomu divili.

  • Presně brdská střela je kult, nejdřív jsem s ni jezdil z Host. do školy a teď se s ni rád vracím na vandr nebo zpět.

 • Zdravím. Já jsem zase měl v oblibě vozy řady Bp a Bh.

 • Tyhle, v obloucích strašně pískající, dvounápraváky už moc není vidět. Ale u nás v Karlovarském kraji jezdí dodnes na trati Nové Sedlo – Loket. Některé z nich si to prodlouží až do stanice Loket předměstí, kde je Slavkovská dráha bohužel dlouhodobě přerušena. A naopak opačným směrem jezdí někdy až do Chodova. A některé spoje dokonce dvojitou úvratí do Nové Role. Moc lidí tím vláčkem nejezdí, ale ČD se provozování linky na této trati evidentně vzdát nechtějí. Jen škoda, že vláček už nejezdí z Lokte do Horního Slavkova a pak dolů do Krásného Jezu…

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Archivy

Kontakt