Nejlepší je, když si “tvůrce” sám sebe představuje v lepším světle. Nejsem výjimkou.
Nejde ani tak o zbytnělé ego nebo touhu zapůsobit na čtenáře bezchybným obrazem, aby se všichni utvrdili v dojmu, že se na mé straně potkali na chvíli s dokonalostí. Je za tím snaha spíše neukazovat často laciné omyly, kterých se samozřejmě občas dopustím. Jako tentokrát…
Zapsáno: 15. 6. 2023
Večer jsem skončil premiérově zcela mimořádnou šichtu ve 20:20 večer. Byla odjeta mou maličkostí úplně poprvé a radostně. Po značné práci, kombinatorice a tlaku mnoha zkušených pracovníků (vyzdvihnu jmenovitě pány Bohouše a Jirku plus hocha Víťu) se podařilo zcela eliminovat takřka tříhodinové přerušení a nepříjemnou dělenou směnu.
Nově se tedy přímo v pardubickém depu ráno kromě motorku vezmou též klíče od tratě D3, kde přestavujeme uzamčenou výhybku. Dovezu vlak do Holic, potom soupravově do HK, odstavím mašinu, režijně Panterem do Pardubic a zde pokračuji se dvěma spěšňáky dle turnusového oběhu.
Celé je to aktuálně ještě zamotanější. Díky rozsáhlé přestavbě Pardubic, výlukám a výměně hlavních kolejí (jsou vyloučené) se nedá do depa přes den vůbec zajet. Takže je kolem jakékoli operace typu zbrojení, odstavování či střídání třeba spousta telefonování, doptávání, odnášení, chystání a také předvídání…
Všechno klaplo na jedničku, vymyšlené je to bezvadně. Jen se nepočítá s tím, že někdo pochybí. Např. já…
Řetěz je tak silný…
Když jsem totiž spokojeně předal ve 20:20 Reginu na ose, přesunul jsem se hbitým krokem do auta, které stálo poblíž. Doma jsem byl díky rychlosti odměněn manželčiným vyprávěním o školních peripetiích, jejichž malou ukázku (ačkoli mi ji zakázala) si zde dovolím prezentovat. 🙂
Do práce jsem měl jít další den na devátou a jezdit do 21 hodin. Uvažoval jsem, jak vstanu před sedmou, odplavu si dávku radosti před prací, když jsem to v HK nestihnul. V představách prázdné aquacentrum, usínal jsem s úsměvem na rtech, radostný ze své mazanosti. Ehm.
…jak silný je jeho nejslabší článek
V 5:45 zvoní služební telefon. Mám ho hozený v obýváku, nemá mi vůbec kdo volat. Zvlášť když spím.
Vyskočím z postele, volá kolega Honza.
“Ahoj, už jsem tu, poslouchám,” zahajuji hovor.
“Ahoj Hopo, nerad tě budím, tys byl včera v Hradci, viď? Asi jsi nevrátil klíče od D3,” zní pomalu, klidně a trpělivě ze sluchátka.
Mozek zašrotoval a polila mě horko-studená sprcha studu, adrenalinu a totální trapnosti.
“Honzo, nezlob se na mě, já jsem neuvěřitelná p*ča!” vysoukal jsem ze sebe. “Máš pravdu, budou v batohu. Vezeš taky školáka, jo”
“Jo, do HK.”
Mozek začíná pracovat v plném tempu improvizace a naskakují mi varianty řešení, jak nejlépe minimalizovat následky vlastního opomenutí. Kalkuluju v duchu dojezdové časy, hapruje mi tam teda bazén. I kdybych se zbláznil, nemám šanci ho stihnout. Udělám to teda jinak.
“Honzo,” nadechnul jsem se, “počkám na tebe v Platěnicích, nevadí? Abych nemusel do města.”
“V pohodě, jasný,” směje se, “zatím čau.”
Rekapitulace
Chystám si věci na sport (chůze, kolo, veslo) a uvažuji o situaci. Samozřejmě vím, proč jsem selhal. Soustředil jsem se totiž na vzorec naučeného chování s mnoha funkčními pojistkami, které minimalizují i vylučují možnost chyby či opomenutí. Plus novinka – klíče od D3 už se nedávají do sejfu jako dříve. Tím se urychluje provoz. Dělám si vlastní rekapitulaci.
- Já, okamžitě po přestavění a uzamčení výměn, dávám klíče do batohu, abych je neztratil. A aby nezůstaly na stroji, který opouštím. To už se stalo mockrát.
- Bohužel jsem se už díky výluce během dne nedostal do depa, tam by mě tutově praštila do očí schránka na klíče. I to už se stalo několikrát.
- Nešel jsem tentokrát ani ke strojmistrovi s poštou. Což bývalo dřív pravidlem.
- Nově je střídání na ose a ne v depu. Za normálních okolností jsem vždycky věšel klíče od lokotky na háček. A tam by mě trklo do oka, že mám ještě klíče od D3.
- Ještě večer po 20. hodině bylo vedro jako kráva. Sundanou mikinu jsem nacpal do batohu a masivní svazek s ní přikryl a utlumil. Kdybych ji měl na sobě, všimnul bych si…
- Doma jsem si nevyndaval nic z báglu a nechal to na ráno. Což běžně nedělám.
Člověk má nutkání se obhajovat, ale tady není potřeba dlouze polemizovat. Prostě jsem neudělal, co jsem měl. Nezbývá, než se poučit a dát si příště větší pozor.
Kolegialita
Jedna věc je jistá. Honza, který je u nás kratší dobu než já a rekrutoval se z profese, která nemá s dráhou vůbec nic společného, naprosto v klidu a bez zbytečného povyku dokázal “zachránit” chybujícího kolegu.
Strašně moc se těším, až mu to budu moci vrátit. Má to u mě schované a určitě nezapomenu. Jedno kde, jedno kdy.
Díky, plukovníku! 🙂
Takový projev kolegiality mě, svým způsobem, zvlášť v dnešní době, dojímá.
Čtení o zapomenutých klíčích, zdá se obyčejným tématem a vy z něj uděláte geniálně poskládané, napínavé a poučné čtení s krásným závěrem, který mě utvrzuje v tom, že jste opravdu šikovný jak na papíře, tak na kolejích 🙂
To samé se mi stalo taky. Ale na trochu jiné dráze, na městské. V Brně jsme měli unikát, “moderní” vlečný vůz. VV60LF. Taková malá potvora, pořád se na tom kazily brzdy. Jelikož si občas jdu jako brigádník zajezdit, tak se stalo, co se stalo – vyfasoval jsem ho na linku. Bez problému jsem si odjezdil šichtu, hurá na vlak a domů. Před barákem najednou telefon z výpravny, jestli nemám u sebe klíče od vozu. Samozřejmě, že jsem je měl v kapse. Být to jiný vůz, tak by to nechali, ale jelikož tady by se bez nich nedostali k nouzovému odbrzdění, tak jsem se musel otočit, 10 minut pěšky na vlak, 20 minut vlakem do Brna, odchytit na trati kolegu, zpět na vlak a domů. A z odpoledne nic nebylo.