Obušku, z pytle ven!

O

Čelil jsem několika dotazům na medializovanou nepříjemnost, kdy byl pokárán cestující od vlakvedoucího. Hned na začátek chci říct, a je to jen můj názor, že to nejspíš správné nebylo. Jsem ale dalek odsudků, protože z popisu nebo neúplného videa, kdy není vidět kompletní situace od začátku, nelze zaujmou jednoznačné stanovisko.


Ani diskuze pod články na různých serverech nebyly úplně odsuzující, disktující mnohdy zastávali neutrální postoj. Často byly komentáře i celkem vtipné, vypíchnu třeba jeden:

zdroj: novinky.cz

Osobně mám pochopení pro situace, kdy je člověk vyprovokovaný a ujedou mu nervy. Komu se podobná věc nikdy nestala, je pravděpodobně výjimka potvrzující pravidlo.

Určitě tenhle případ bude poučení i pro ostatní vlakvedoucí. Pán, co byl bit, třeba příště použije služeb soukromého dopravce, protože u nás nebyl spokojený. A průvodčí bitkař nechá pendrek v pouzdře do té doby, než v lokále opravdu zhoustne dým.

Postup, kdy se na vše volá PČR, a vlak stojí, je samozřejmě správný. Mnohdy ale trvá dlouhé minuty a obtěžuje 99,9 % normálních cestujících, kteří nejsou zvědaví na křik nebo zpoždění.

Mně se podobné věci zatím vyhýbají. Mám štěstí, že jezdím v normální lokalitě. Mohu přesto poskytnout jeden zážitek podobného ražení.

Vezl jsem večer Reginu do Hradce Králové. Asi padesát lidí. Vlakvedoucí se mnou jela paní, cca 50 let, malá vzrůstem, na výšku zhruba 150 cm, vlastník ZTP průkazu, tedy zdravotně ne zcela OK. Nicméně celej život dělá průvodčí.

Dojedem do Semtína a přišla za mnou, že jí opilej cestující nechce ukázat lístek a nadává, že je malá pí*a, a že na ní se*e.

Ilustrační foto: Marco JimenezUnsplash

Zamračil jsem se, páč bylo postaveno na volno a tenhle pán zdržoval nejen nás, ale i ostatní vlaky svým chováním. Rozladěnej jsem vyběhnul ze stanoviště a ani jsem za sebou nezamknul.

Bouchám dveřma, dělám velkej hluk, protože mě velmi rozčílilo zcela zbytečné zpoždění.

Napomenul jsem toho hrdinu silným hlasem. Jak jsem velkej, nejspíš to vypadalo dost filmově. Neohrožený ochránce pořádku! 😀

Borec v mé nepřítomnosti už vůbec netrval na tom, že je vlakvedoucí malá pí*a. Bohužel ale neměl lístek ani peníze. Nechali jsme ho teda vysazenýho na zastávce u Semtína a vlakvedoucí volala vlakům proti i za náma, aby si ho pohlídali u nástupu.

Z cestujících průvodčí nepomohl nikdo. Ani slovem. Každej seděl a staral se o svý.

Je klika, že mě nikdo nenatáčel při nastolování pořádku na mobil. Mám dojem, že tam z rozčilení proběhlo z mé strany i nějaké hrubší slovo. Cestujícím jsem se za to pak omluvil, ale zjevně jsem vezl tolerantní partu, páč se na nás jen usmívali. Anebo se báli, abych je taky nevysadil. 😀

Vím, že to ode mě nebyl správný postup a ještě jednou se omlouvám. Je klíčové mít na paměti, že ožrala nebo fetka je stále člověk. I když se tak nechová.

Komentáře: 10

 • Nesouhlasím – ožrala nebo fetka, která se nechová jako člověk, není člověk. Není omluvou, že je indisponovaná – ostatně je to z vlastní vůle. Takže si nezaslouží standardní zacházení. Trocha hluku nebo nadávek nikomu neublížila. A pokud ano, jeho či její problém.

 • Super. Co s takovým odpadem.. Vyhodit.. A kdejaký šmejd zná svoje práva, ale povinnosti, to ne

 • Nesouhlasím s tvrzením, že “Je klíčové mít na paměti, že ožrala nebo fetka je stále člověk.” Sám taky nejsem abstinent, ale piju tak, abych se kontroloval – a kdybych někdy ulítl, byla by to jen a pouze moje chyba.

 • K napadenému cestujícímu z akce “Obušku z pytle ven”.

  Druhý den sepsal omluvu a poslal ČD, stejně tak zaplatil ihned peníze za vzniklé zpoždění. O tomto se již mlčí, ale daleko vypovídá.

 • Nezlobte se napadá mě určité slovo, ale jak to napsat a neurazit. Řekl bych že Vaše omlouvání se že jste vyrazil člověka, který věděl, že nemá lístek, věděl, že nemá peníze a ještě byl sprostý na průvodčí v domění že se průvodčí stáhne je velice diplomaticky řečeno nemístné. Ten člověk se pokusil vědomě okrást dráhu o jízdné, ten člověk vědomě zastrašoval zaměstnance, ten člověk vědomě páchal zlo, stáhnul se až poté, co se mu postavil někdo, s kým by mohl mít případně opravdu problém. Tady není absolutně žádný prostor na nějaké stupidní omluvy. Sorry, ale pro něj to dopadlo velice dobře. Chápu Vás, že jste to nechtěl zdržovat a tak jste se spokojil s tím, že si dotyčný vystoupil. Kdybych byl v podobné situaci, tak bych jednal asi podobně, ale jakékoliv omluvy, či výčitky svědomí vůči tomu asociálovi jsou absolutně nemístné a jsou úplně mimo.

  • V pořádku, chápu jak to myslíte. Pro mne je rozdíl v tom, že pokud konám jako zaměstnanec ČD, nemohu se chovat jako vzteklý blázen. Kdybych tam seděl jako civil, věřte mi, že bych se neomlouval.

 • No uz sem borca z vlaku vyhazoval coby angazovvany cestujici protoze pan pruvodci rekl ze on ro udelat nemuze… ale byla to nuda prtotoze vlak stal na nadru.

  Tpan byl sice pomerne veliky, ale ozraly nasracky a takovy slube nesika. Dost vulgarne slovne napadal jak pruvodciho tak cestujici, zavazel v chodbicce rval nahlas a i jinak se nudil…

  Vicemene okamzite udelal tu chybu ze na me sahl prvni cimz to legalizoval, a na schodkach uz spolupracoval protoze pochopil ze kdyz ho pustim ta se namlati.

  Akorat na peronu to melo dohru kdy provokoval a zkousel natacet. Pak mu ujely nervy zacal zdrhat hodil tlamu a poslal si telefon na koleje, dorazila ochranka a celkove to posunul do frasky, nicmene tohle byl neskodny trouba takze opravdu vazny to nebylo ani na zacatku, jen nechutny.

  Pravda je ze cekat na PCR by znamenalo zdrzeni a protoze si zacal a nikdo neprisel k urazu tak o nic neslo.

  Ty videa kdy neni jasny co bylo predem jsou problem, a pripadni komplicove co je poridi kdyz je to cely nahrany a donluveny tuplem.

 • Vyhazovat,vím ze svého okolí,jaké je soužití s fetakem,tu devastaci jeho i životů okolo..A cca před 4. lety mi za Příbramí ,za časů rychlíků ČD,povídá vlakvedoucí “Vyhodil jsem smraďocha, paní, ‘ja ti dám Praha Smíchov’..”..nikdo snad nikoho nenutí,aby fetoval nebo chlastal..a smrděl. A prudiče, že by člověk nejradši vytáhl obušek,kdyby mohl,jsem zažila taky (školství a pošta), proto práci vlakvedoucích obdivuju.

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Archivy

Kontakt