Vláčky: další zdroje

V

Pokud se zrovna nudíte v karanténě anebo vás jen zkrátka baví vlaky, níže přinášíme souhrn dalších webů či zdrojů, na které jsme narazili za uplynulé období. Najdete tam spoustu krásných fotek, informací a samozřejmě i zajímavostí.


Protože co člověk, to jiný vkus, neberte níže uvedný seznam jako doporučený výběr, ale zkrátka jen to, co pokládáme hodné za sledování my. 😀

Poslední aktualizace proběhla v roce 2024, za správnost odkazů neručíme.

Ilustrační foto: Danilo CapeceUnsplash

Facebook

Skupiny a stránky:

  • Do skupiny musíte pro sledování vstoupit – ať už jen “na čumendu” anebo i pro přispívání. To je na vás.
  • Stránky jsou primárně pouze o sledování, max komentování příspěvků jejich správců. Počítejte s tím, že na mnoha stránkách se publikuje či agreguje obsah odjinud.
Za nás nejlepší skupina:
  • Železnice a vlaky
    Ačkoli název úplně nenapovídá, jedná se o fotografickou skupinu, kde se extrémně dbá na kvalitu obrázků a popisků. Každý takový příspěvek podléhá schválení nemilosrdnými adminy, což se pozitivně projevuje především na úrovni obsahu. Pokud byste snad chtěli přispívat, připravte se, že bez kvalitní fotky si neškrtnete a ještě dostanete nejspíš za uši. 🙂
Další skupiny:
Pro fandy modelářství potom skupiny:
Stránky:

Instagram (IG)

Instagram je primárně o fotkách (a občas i o stories). Spousta lidí se poslední dobou přesouvá z Facebooku na IG, především potom mladší generace. Kvalita obsahu je různorodá, za zmínku určitě stojí spíše fotky než stories (především u mladších tvůrců; nic proti nim, každému se líbí něco jiného).

Nicméně pokud chcete jen prohlížet fotky či “konzumovat” obsah, nemusí vás to trápit. Stačí vám jen nainstalovat aplikaci (webové prohlížení má velká omezení), založit si účet a dívat se na to, co vás baví. Aplikaci najdete ve svém aplikačním obchodě – dle platformy: Apple AppStore či Google Play.

A nakonec – základy pro IG začátečníky (pokročilí – přeskočte o kus dál):

  • Vybraný účet, který vás baví, bez obav sledujte (tlačítko Follow/Sledovat). Aplikace vám pak bude příspěvky zobrazovat napřímo a nebudete je muset znovu hledat. Stejný princip jako na Facebooku.
  • Každý tvůrce je rád za “like” fotky (srdíčko). Pokud se vám příspěvek líbí, nebojte se ho “lajknout”. Nebo okomentovat. Dotyčný bude mít radost a bude o to více fotit. 🙂
  • Hledání dalších fotografů či tvůrců podle názvu účtu je nepraktické, zvlášť, když ho neznáte. Na IG se pro kategorizaci příspěvků/fotek hojně používají tzv. hashtagy, tj. v podstatě klíčová slova. Tzn. každá fotka, která má v popisu mimo jiné např. hashtag #sotous, je zařazena do kategorie #sotous a aplikace vám fotky takto označené zobrazí (v sekci vyhledávání). Z toho plyne, že pro vlakové tvůrce hledejte vlakově zaměřené hashtagy, např.: #sotous, #vlaky, #zeleznice, #czechrailways, #ceskedrahy, #lokomotiva, #vlak, #koleje atd.
  • A nezapomeňte – IG je, stejně jako Facebook, vychytralý systém. Čím více tvůrců budete sledovat, tím spíš vám IG bude nabízet tematicky podobné ke sledování. 🙂

Poznámka: Blog Strojvedouci.com zatím Instagram účet neplánuje, protože je Hopa línej fotit a sám o sobě říká, že není žádnej šotouš, ale maximálně strojvedoucí-grafoman. 😀

Za nás lze celkem snadno doporučit tyhle, nicméně podobných účtů budou tisíce, stačí si je najít:

Dále potom fotografie vláčků a mašinek:

YouTube

YouTube komunita je široká a tvůrců nepřeberné množství. Kromě kanálu strojvedouci.com :), jsou v CZ/SK potom aktivní např. tyhle:

V cizině pak tuna dalších, namátkou:

Webové stránky

Zde toho moc není, pravda… 😀

Příjemnou zábavu!

Komentáře: 3

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Činnost webu můžete podpořit jednorázovým příspěvkem, pokud se vám tu líbí 😊.

Archivy

Kontakt