Výhybna Cejřov, doplnění + video

V

U již vydaného článku o výhybně Cejřov není zachycena úplně celá posloupnost samotného křižování. Admin taky jednou udělal chybu a střihnul záznam před návěstidlem, čehož si nejeden pozorný divák všimnul. Ha! 😀


Minulý týden jsem měl ráno štěstí a opět “křižoval” na sekundu přesně. Bylo to za tmy a deště, takže není vidět okolí, nicméně je dobře vidět samotné rozsvěcení návěstidel i s načasováním samotného průjezdu.

Poprosil jsem tedy admina o zpracování dalšího videa. Vyjadřoval sice určitou pochybnost o smysluplnosti, ale nakonec povolil. Případnou kritiku, že je na záznamu ho*no vidět, směřujte na mou hlavu. 🙂

Chtěl jsem jen zdůraznit, spíš pro laické diváky, že první světelné návěstidlo, které před výhybnou potkám, se nazývá předvěst, a dává přerušovaným žlutým světlem informaci:
“Fíro, pozor, přibrzdi si trochu. Na dalším návěstidle můžeš jet už jen padesát!

U dalšího potom čtu:
“Jeď padesát a dávej velkej pozor, dávám ti výstrahu. Na dalším návěstidle budeš mít nejspíš červenou a musíš tedy před ním bezpečně zastavit!”

Jedu tedy ještě trochu pomaleji a vidím na svém návěstidle opravdu červenou! Nebojím se jí, protože jsem ji čekal a věděl o ní.

Zároveň přijíždí Regionova v protisměru a protože už je celá schovaná uvnitř výhybny, z červené na mém návěstidle se změní barva a ta říká:
“Jeď přes výhybku padesát a až budeš za ní, uháněj, co to dá. Máš před sebou volno, úplně prázdnou kolej. Jen a jen pro sebe.”

Návěstidla výhybny jsou na sobě přímo závislá. A umožňují mi díky barevným signálům reagovat v dostatečném předstihu na situaci, která se děje či nastane.

Komentáře: 3

  • Zdravím Vás pane, dovolil bych si k tomuto článku dotaz. Píšete, že první světelné návěstidlo “se nazývá předvěst, a dává přerušovaným žlutým světlem, doplněným číslicí 5….”. Já na předvěsti nikdy indikátorovou tabulku s číslicí 5 neviděl. Tak se ptám, jestli se to třeba u nás na Moravě nevede, nebo jste se třeba nespletl, ani v D1 jsem nenašel, že by se umisťovala na samostatnou světelnou předvěst, ale třeba sem to přehlídl. Díky za odpověď a přeji mnoho pohodových km bez MU. 🙂

    • Mate pravdu. Tabulka s “5” se pro horni zlutou nepouziva (tedy ani u samostatne predvesti). Proste se predvedti “ocekavej 40” s tim ze v tech rychlostech neni az takovy rozdil a strojvedouci to tam zna. Pri rekonstrukcich se standardne navrhuje rychlost do dopravnich koleji min. 50 km/h (dano normou), takze u nove opravenych stanic to je snad az nanejake echt vyjimky vsude. Svetelny indikator “12” nad hornim svetlem je pouzit pred Poricanama, kde predvesti “ocekavej 120 km/h”, mozna ve Steblove, ale to si nejsu jisty a nove bude v Dluhonicích az je dokonci.

    • Máte pravdu, chybka se vloudí, na předvěsti opravdu pětka není, je až na návěstidle. Text jsem upravil. Díky!
      Admin

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Činnost webu můžete podpořit jednorázovým příspěvkem, pokud se vám tu líbí 😊.

Archivy

Kontakt