Jízda jinak

J

Po posledním nepříjemném zážitku (o němž stále nemůžu zatím napsat) jsem musel zabrousit do osobních zápisků z fírovské školy. Nebyl jsem si jistý technickým rozměrem a vadou, která se mi na vlaku následně objevila. Při listování množstvím obsáhlých poznámek jsem si uvědomil, jaká kvanta informací člověk během let strojvůdcování absorbuje a že jejich rozsah už mu nepřijde ani trochu zvláštní.

Narazil jsem v memoárech na pojmy, které mi v začátcích dělaly značné potíže při zapamatování. Ač jsou některá drážní slova hodně podobná, jejich význam se zásadně liší.

Dnes se zastavím u pojmu, který se mnohdy dává i jako otázka u zkoušek:
“Vysvětlete mi prosím, co znamená jízda po nesprávné koleji a jízda proti správnému směru…”

Jako lokálkový fíra se na trať s více kolejemi, kde se výše zmíněné ustanovení aplikuje, dostanu jen zřídka. Což ovšem neznamená, že bych si ho i po dlouhém čase od školy nebo nepoužívání mohl splést.

Ilustrační foto: Paolo NicolelloUnsplash

Nedávno jsem vezl ranní okružní kolečko začínající školním vlakem a výpravčí mě s 810kou poslali na jinou kolej, než běžně jezdívám.

Všechno je jednou poprvé. Některé milníky ve fírovském životě si člověk uchovává v paměti velmi dlouho a vzpomínky neblednou. Jiné provozní odchylky bohužel zevšední záhy. O to jsou ale zrádnější díky riziku, které by za normálních okolností nenastalo.

Jelikož jsou zdejší články zaměřené hlavně na laickou osvětu, je pravděpodobné, že na konci textu, při sledování videa, budete už jasně vědět, jakou jízdou jsem to vlastně jel. Jízda vlaku je totiž pokaždé něčím nebo někým zabezpečena. Dokonce několikrát. Přesto se může stát, že zabezpečovací zařízení, návěstidlo, stroj nebo člověk z různých důvodů selže či nefunguje. I potom lze (za dodržení předpisem stanoveného postupu) nouzově či jinak v jízdě pokračovat.

Jestli bude čas a chuť, což jsou komodity, které mi teď chybí (haha), mohl bych též ozřejmit, proč fíra někdy může či musí projet návěst Stůj! (červenou), ačkoli jindy je to pro něj vstupenka k přezkouškám. (To už za tebe dávno udělali jiní a dokonce jsme na materiály odkazovali. Jdi radši veslovat 😀 – pozn. admin)

Tak tedy – pokud se někomu z adeptů nebo zacvikantů pletou pojmy “po nesprávné koleji” a “proti správnému směru”, vymyslel jsem si vlastní pomůcku. Nemám na ni patent a dám ji zdarma k použití ostatním. 🙂

O jízdě po nesprávné koleji je strojvedoucí vždy zpraven. Dostane se mu v rozkazu vysvětlení, která návěstidla pro něho budou platit, kde a kam bude na nesprávnou kolej přejíždět, případně další upřesnění. Složil jsem si tedy dohromady pravidlo “jízda po nesprávné koleji = ponese mi výpravka rozkaz”… Chytrý, že jo? 😀

Naproti tomu při jízdě proti správnému směru se strojvedoucí nijak nezpravuje, neb je kolej vybavena obousměrným zabezpečovacím zařízením a bude se tedy řídit návěstidly u koleje, na kterou se přes výměnu mimořádně dostal.

U zkoušek jsem s vypočítavým úmyslem užíval též obratu banalizovaná trať. Ten je aktuálně zrušený a nepoužívá se. Jenže ve zkoušejícím mnohdy probouzel nostalgickou lásku a připomenutí dob minulých, kdy byla dráha ještě dráhou, což přispělo k lepší náladě. 😉

Výše zmiňovaný ranní vlak jsem si tedy jel jinak. Až se podíváte na video, se zájmem si v komentářích přečtu, jakou jízdou jsem to tedy vlastně jel. Podle počtu odpovědí si poté vyhodnotím, zda má smysl páchat další pitvání obratu jako “jednoduchá/zjednodušená zkouška brzdy”, “zkouška ovládání a ovladatelnosti”, “zhlaví a záhlaví” či zmínit, že šuntování a šuntování mohou být dvě rozdílné věci.

Komentáře: 11

 • Jestli to dobře chápu tak si jel jízdu proti správnému směru. Jinak Děkuji za krásné povídky z tvého zaměstnání 😃

  • Jízda proti směru, možná z důvodu oprav nebo nefungujícího zabezp. zařízení na správné koleji..?

 • Jizda proti spravnemu smeru jizdy. Vlastne do ” protismeru” bylo vyhybkou navedno v kostenicich. Behem cesty jdou videt navestidla pro 1 i 2 TK, tudiz je tato trat vybavena oboustranym zabezbecovacim zarizenim.

 • Myslím že to byla jízda proti správnému směru, neb byly zabezpečovací zařízení obousměrné. Přeji hezký den.

 • Mě by spíš zajímalo, proč to hodili už v Kostěnicích a ne až pak. Výhybky na to byli, nic tě nepředjíždělo…. To asi výpravčí zkouší tvoji pozornost.
  Jinak samozřejmě jízda proti správnému směru.
  A jestli se nepletu, tak jízda po nesprávné koleji je současně jízda v mezistaničním oddíle?

  • Nutně nemusí. Záleží, zda je správná kolej vyloučena (pak se může jet v prostorových oddílech – typicky hradla Radotín – Dobřichovice, Karlštejn – Beroun) s tím, že oddílová návěstidla správné koleje platí pro nesprávnou. Pokud správná kolej vyloučena není a neexistuje návěstidlo pro nesprávnou kolej (Hl. Anna, Hl. Barbora), musí se jet mezistaničně. A pak takové specifické případy jako jízda po nesprávné z Třebovic v Čechách do České Třebové odj.n., kde je odbočka Les na jednosměrném TZZ. Odbočka není stanice, proto se nejedná o jízdu v mezistaničním oddílu. Platnost/neplatnost oddílových návěstidel naštěstí vždy bude na rozkazu uvedena, s odbočkou bude ještě trochu složitější znění rozkazu (Pojedete v prostorovém oddílu mezi ŽST … a Odb. … a mezi Odb. … a ŽST …).

   • U Hl. Anna a Barbora je to ale v provozu ještě jednodušší v tom, že tyto hlásky se aktivují jen při výlukách jedné ze dvou kolejí (pro zvýšení propustnosti úseku).

   • Malá oprava: Hl. Anna a Hl. Barbora nemají oddílová návěstidla u nesprávné koleje, ale jen u správné (tedy podobný případ co hradla na berounské trati). Oddílová návěstidla platná jen pro nesprávnou kolej už nejspíše v provozu vymizela a institut nesprávné koleje s postupující modernizací tratí časem vymizí zcela (nová zařízení se zřizují jako obousměrná).

 • “jízda PO NESprávné koleji = PONESe mi výpravka rozkaz”

  Jááááj, tak tohle je vymakaná mnemotechnická pomůcka….. aneb jak říkám, “člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit”.

 • No to bych chtěla vidět, jak to bude v budoucnu, když je ve školství móda, že “hlavně ne dril, důležité jsou kompetence k učení a umění vyhledávat informace.” Myslím vůli se něco naučit a dát do hlavy. Nebudou nejen fírové, ale i doktoři, řemeslníci, technici všeho druhu…. Vaše paní jistě ví, jak to teď bohužel je hlásáno.

 • Já jako pouhý cestující, bych řekl, že to byla jízda nesprávným směrem po nesprávné koleji 😁

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Činnost webu můžete podpořit jednorázovým příspěvkem, pokud se vám tu líbí 😊.

Archivy

Kontakt