Škola pro strojvedoucí (5)

Š

Zkouška – Řízení drážních vozidel na vlečce

Po složení dopravní zkoušky V-08 jsme se stali strojvedoucími Českých drah. Zbývala poslední zkouška, která byla opět státní, takže při jejím plnění byli přítomni zástupci Drážního úřadu.


Jednodušší příprava spočívala v tom, že se člověk mohl připravovat už přímo na jeden předpis a cíleně si dostával správné formulace do krve.

Zkoušku jsme všichni dali napoprvé. Přišla mi vcelku snadná oproti těm minulým a probíhala, řekl bych, až nudně či všedně. Test, každý z nás měl jen jednu nebo dvě chyby, ústní vyhodnocení a správné zodpovězení chybných otázek. Plus navíc několik vcelku snadných dotazů z předpisů. Možná, že to úplně triviální nebylo, třeba už jsme byli opravdu fest naskillení a schopni se cíleně naučit a perfektně připravit.

Po zkoušce jsme dostali průkazy a potom přímo v depu skládali několik menších zkoušek na jednotlivé řady lokomotiv. Taková zkouška se skládá z písemné, ústní a praktické části. Každá mašinka má trochu jinou konstrukci, pohon, ovládání a uspořádání. Takže adept fíra nejprve jezdí několik směn a přípravu s člověkem, který určitou řadu lokomotiv dokonale ovládá, a pod jeho dozorem se naučí vše potřebné a nutné přímo v praxi. Potom složí zkoušku na danou řadu a od té chvíle už může jezdit sám.

Tak a teď by se slušel nějaký závěr. Jakože už teď všechno víme a umíme, a můžeme kázat moudra a jet chytrobomby.

Učení rozhodně neskončilo a hned tak neskončí. Dnes a denně se v práci přesvědčuji o spoustě novinek a každý den mě dokáže překvapit. Čím víc zkušeností člověk získává, tím víc mu dochází pestrost a různorodost tohohle povolání. Možná proto se mi práce tolik líbí.

Na tomhle krátkém seriálu je jasně vidět, že pokud člověk projde zdravotními testy, nepotřebuje žádnou zvláštní vlastnost, nadání či dar. Jen trochu selského rozumu a určitý level inteligence. 🙂

České dráhy uchazeči potom kompletně zařídí podmínky k výuce i přípravě tak, aby dokázal relativně složitou cestu zvládnout. Sám jsem toho důkazem.

A znovu opakuji – nabíráme, hlaste se!

Stojí to za to. 🙂

Komentáře: 12

 • Kdyby byl na světě alespoň jeden nadšenec jako Ty, na 100 obyvatel, to by byl ráj :-). Díky, Hopo. Nedostatek strojvedoucích už pár měsíců zaznamenaly i hlavní média. Je to problém všech odborných profesí. Drž se a piš. Díky Tobě se na některé věci u drah dnes dívám jinak.
  S úklonou
  Xeno.

 • Super články, tohle prostě baví číst. Taky mám teď na říjen domluvený vstupní pohovor. Nebudu lhát, mám z toho trochu “strach”, přece jen jsem mladé ucho a mám tak trochu tušení, že staří mazáci si mě budou dobírat 😀 Ale je to pro mě ohromná výzva a přesně to je to, kvůli čemu to nemám v plánu vzdát, i kdybych se s tím měl srát ještě víc (dýl) jak ty. Dement snad nejsem, psychopat doufám taky, tak snad aspoň do té Třebové se dostanu a pak už to bude boj, ale vlastně se na něj celkem i těším. Nebo se spíš těším na to, až sám poznám v noclehárnách, jak uměj prcat vlakvedoucí? 🙂 Díky za skvělý počtení chlapáku. Přeju hodně spokojených cestujících a co nejmíň projetejch návěstidel! 🙂

  • Ještě jsem v práci. Asi před 15 minutama jsem dojezdil. Velmi mne potěšil Tvůj komentář, přeju Ti hodně štěstí, jak ve škole, tak i na nocležnách. Dobírání se určitě neboj. Nováčci jsou potřeba a bez nich to rozhodně nepůjde. Ještě jednou díky!

   • Tak jsem včera absolvoval psychotesty a popravdě, byl jsem z toho dost vyřízenej 😀 Bohužel to moc nevidím. Psycholog mi na konci řekl, že testy jako takový jsem dal na lepší průměr, že blbej taky nejsem a ještě vyzdvihl, že se mu moc líbí, že jsem na dotazník odpovídal pravdivě, za což jsem teda rád, protože jsem se fakt snažil ze sebe neděla někoho lepšího. Ale i přes to mi říkal, že by mě viděl snad na všech jiných pozicích jen ne na fírovi. No co si budem, nepotěšil mě. Zklamání si hned všiml a povídá “víš co, já ti to dám, pak ti dají klíče od esa, pošlou tě do někam do Břeclavi a na první stahovačce se zamotáš do trolejí.” Ano správně, zklamání bylo ještě větší 😀 Škoda, že mi konkrétně nechtěl říct, co mu na mě vadí. Jen mi oznámil, že by pro mě rád našel nějaký kompromis třeba v podobě vozáka na rok a pokud bych to za ten rok udělal minimálně stejně, tak by mi to s čistý svědomím dal. Tak jsem zvědavý, co spolu s personalistou vymyslí a jestli budou tak obě strany spokojené. I tak moc děkuji za tvůj blog, když se mě ptal, co vím o dráze, tak jsem tam hned vysypal vše, co jsem tu pochytil a byl mile překvapen 🙂

    • A jak to procesne je? Na zdravko a psychotest jsi sel az po pohovoru? Nebo uz se smlouvou? Me zajima, zda clovek muze projit timhle koleckem “preventivne”, teda kdyz chci delat firu, ale chci nejdriv vedet, jestli projdu zdravkem.. Jinak skoda, ale ono to pujde. Mozna slo o miru soustredeni, podle toho, co pises :). Hodne stesti!

    • TEO, díky za info. Přesně vím, jak se člověk cítí, rozumím dobře tomu zklamání. Existují i varianty, že jdeš na opravné psychotesty, ale rozhodnutí je už v gesci personalisty, takže uvidíš jaký bude další vývoj. Držím palce.

 • Fakt super čtení, vždy byl můj sen řídit lokomotivy a jako malý i často řídil (děda byl vlakvedoucí a bydlel na nádraží, takže uměl zařídit hodně). Bohužel jsem skončil u úplně jiné činnosti (stavebnictví), třeba mě to někdy omrzí a mašinky by byla asi volba číslo 1. Je krásné si číst o tom jaké to ve skutečnosti je.

  Díky ti

  • Kfl, prvni byl pohovor. Po nem mi hned dali papir k doktorce. Bylo to rozdelene na dva terminy. Prvni termin byl na to obehat si vsechny specialisty (eeg, orl, ekg, psychiatr). Dalsi termin byla uz doktorka ke ktere nas poslali. A az potom psychotesty. Bylo mi receno, ze je to vzdy v poradi doktor, psychotesty. Na psychotestech ti vysledky do ruky nedaji. Psycholog napise tvemu personalimu a ten se podle toho dale zaridi a sam by se ti mel ozvat s informacemi ohledne smlouvy, nastupu. Alespon tak to je u nas v DKV Plzen.

   • Krásné články, přečetl jsem je jedním dechem. V mém současném zaměstnání je teď taková situace, že mám chuť stát se také fírou. Už je mně ale 55 let. Má cenu se hlásit?

    • Děkuji moc za pochvalu, mám z ní radost. Teď vyjdou 3 články po sobě, kdy se dozvíte, že i starší uchazeč má šanci a mnohdy je i velmi cennou posilou. Více Vám ale určitě rádi řeknou na personálním oddělení. Držím palce.

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Činnost webu můžete podpořit jednorázovým příspěvkem, pokud se vám tu líbí 😊.

Archivy

Kontakt