Padák (+ video)

P

Slangově padák, formálně se tahle situace nazývá náhlou změnou návěstního znaku. Co to vůbec je?


Jak jsem už několikrát psal, vlak brzdí dlouho a úplně jinak než auto, takže musí být strojvedoucí dopředu dobře informovaný o tom, co se bude na trati stran rychlosti či brzdění dít. Během jízdy se to dovídá z návěstidel. Ta mají různá označení a je jich mnoho druhů.

Každé se jmenuje trošku jinak a podle toho se u něj nebo před ním chováme. Dokonce jsou i návěstidla (např. automatického bloku), která po splnění podmínek může strojvedoucí projet na červenou, aniž by se dotazoval výpravčího.

Nikdy jsem podobnou změnu nezažil. Vždy mi všechno svítilo jak podle učebnice, pěkně fungující posloupnost. Já si do toho radostně pokyvuji nebo láteřím. Typicky když mohutně stahuju zpoždění a výpravčí mi zapomene rozsvítit vjezdové návěstidlo a tím mé půlhodinové snažení přijde naprosto vniveč.

Tuhle jsem jel v noci do Hradce Králové. Mám tyhle večerní vláčky rád. Sice končím až ve dvě ráno, ale je docela klid, vezu maximálně padesát lidí.

Na části této zrekonstruované trati je autoblok. Mašinka tu kóduje, tzn. sama čte, co je na návěstidle za barvu. Jedu stovkou, a mohl bych i rychleji, ale mám zastávky na znamení a jedem na čas, takže není důvod hnát jako blázen a pak čekat.

Jedu, spokojeně mžourám na cestu, není žádné drama, zelená, zelená, nemusím ani mačkat VZ. Zkrátka ukolébaný tou nádherou. Pohoda, klid, jedu si jak pán!

Koukám – zelená, minu návěstidlo a tvl, najednou na dalším červená!

To se normálně nemůže stát, měla padnout nejprve žlutá – výstraha. Razantně brzdím a okamžitě v duchu uvažuju, jestli jsem vážně takovej kok*t, že bych si nevšiml a projel výstrahu? Byla tam snad?

Přehrávám si zpětně situaci, dumám. Pak si uvědomím, že tam žlutá zcela jistě nebyla!

Dobrzdím pomalu do zastávky, někdo si navíc zmáčknul a vystupuje… Zvoní vysílačka a volá pan výpravčí. Mazák a zkušenej veterán. Počkal, až s vlakem zastavím. Nevolal hned – tušil, že budu mít plný ruce práce.

“Ahoj, nemám kontrolu nad přejezdem, sepíšeme spolu Příkaz vlaku. V tom a tom kilometru kvůli poruše přejezdu pojedeš jako OP.”

O něco později projíždím inkriminovaný přejezd a koukám, že na něm výstražná světla fungují, ale jedno břevno závory zůstalo nahoře. Tam je tedy zrada.

Na dalším návěstidle už je zase zelená, tak honem jedem, ať stáhnu něco z osmi minut zpoždění.

Poprosil jsem admina, jestli by vám kousek videa pro ilustraci takové situace střihnul..

 

Komentáře: 3

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Archivy

Kontakt