Infoseriál (1): Posun, nebo vlak?

I

Uvažoval jsem, že bych mohl být trošku prospěšný laické veřejnosti, kterou vozíme. Uznávám, že tyhle články nejsou můj vynález, donutil mě k tomu admin. 😀

Zkusit lidem, co s námi jezdí, ukázat a vysvětlit nějaké základní strojvůdovské věci, které třeba nejsou na první pohled patrné nebo si jich při cestě nevšimnou. Lehkou formou, pro snazší orientaci. Asi i pro mě bude vypisování přínosné, protože opakování je matka moudrosti a člověk neuvěřitelně zapomíná.


Mám v plánu občas probrat, co jsou návěstidla, ozřejmit, jak vůbec vlak brzdí, ukázat zlehka poruchy, co mě potkaly či potkat můžou. Zmínit důležité věci před samotným odjezdem vlaku, vysvětlit, proč je pro nás tak důležitá vysílačka a co všechno je k ní navázáno.

Při takovém psaní se musím dotknout základního názvosloví, které má – kromě předpisového a správného tvaru – samozřejmě i drážní slang. Ještě bych rád dodal, že se v textu nevyhnu určitému zjednodušení, takže prosím železniční fanatiky, šotouše a “militantní” kolegy o shovívavost. 🙂

Dnes bych začal základními informacemi, ať se máme od čeho odrazit.

Každý pohyb drážních vozidel má předpisem určený a definovaný postup. Přijdu do práce v určený čas a protože mám rozpis, vím, který vlak a kam povezu.

Oživím si mašinku, provedu předepsané úkony (např. zkouška brzd, kontrola stavu paliva, podpis knihy předávky, zapnutí topení v zimě atd.) a v určený čas, tzv. hranice, jsem nachystaný vyrazit.

Jsem nyní v režimu posun. Mašinka nebo vagony jsou odstavené (zaparkované) v depu, zcela mimo nástupiště. A potřebujeme je bezpečně dovézt (posunout) k perónu.

Posun je tedy jízda s vozidlem a řídí ho osoba způsobila k řízení posunu. To může být kromě strojvedoucího třeba posunovač nebo i vlakvedoucí. Posun má své náležitosti, svoje návěstidla a návěsti.

Je k němu potřeba svolení, což je souhrn informací důležitých pro bezpečnou jízdu a samotný souhlas k posunu. To je sdělení, že je nachystaná posunová cesta a už přímo umožňuje uvést vozidlo do pohybu.

Strojvedoucí se tedy spojí nejčastěji s výpravčím, případně stavědlem, a oznámí, že je nachystaný vyrazit. Od nich se dozví, na kterou kolej pojede, jestli je ta kolej volná či obsazená, popř. mnohá další upřesnění toho, jak bude celá operace probíhat.

Vše se provádí podle určeného scénáře, stanoveného předpisem. Při posunu je omezená rychlost – maximálně 40 km/h při tažení a 30 km/h při sunutí (tlačení). Při najíždění vozidla (pro účely svěšení, tedy připojení např. lokomotivy k vagonům) je maximální rychlost 5 km/h.

Pokud se jedná třeba o Regionovu, Žraloka, samotnou lokomotivu, lze si povšimnout světelného označení, které vozidlo v režimu posun má. Dvě bílá světla vpředu a dvě bílá světla vzadu.

Výpravčí, což je vládce nádraží a všech kolejí, si případně upřesní, kde chce, abych mu u perónu zastavil. Proto někdy nemohu zabrzdit přímo u podchodu nebo čekajících lidí. Výpravčí nemá snadnou úlohu – potřebuje seřadit, nachystat, přistavit, přestavit ještě další vlaky a posuny, a tak si musí umět poradit, aby vše v určeném čase stihnul.

Ukončení posunu se výpravčímu oznámí.

Strovedoucí pak přemění posun na vlak. Přepne světla vozidla ze čtyř bílých na tři bílá vpředu a dvě červená vzadu. Tím je definován začátek a konec vlaku. Dále se zapne VZ, do vysílačky se strojvedoucí zaregistruje pod svým číslem vlaku. Každý vlak má své číselné označení – jediné a unikátní.

Před sebe si dále nachystá sešitový jízdní řád s potřebným číslem vlaku a najde si v něm, co k jízdě potřebuje. Detailní údaje například o tom, kdy odjíždí, kde zastavuje, na jak dlouho, jakou rychlostí pojede…

Nastaví dále informační systém pro cestující, v duchu si projde, zda na nic důležitého nezapomněl, vizuálně přeběhne pult, zda jsou ovládací prvky správně. Přečte si omezení či rozkazy od výpravčího, přivítá se s vlakvedoucím a po chvilce zjišťuje, že už má skoro čas k odjezdu a na návěstidle správnou barvu.

Tak pojedem, ne?

 

Další díly seriálu: Infoseriál (2): Jízda vlaku // Infoseriál (3): Vysílačka // Infoseriál (4): Návěstidla // Infoseriál (5): Návěstidla II. // Infoseriál (6): Jak brzdí vlak? // Infoseriál (7): Řízení vlaku

Komentáře: 5

 • Militantní kolega, to mě rozsekalo😀.
  Mě se to moc líbí takhle pro tu “ulici” napsané👍👍👍

  • Díky. 🙂 Ono to není vždy jednoduché, spousta lidí je opravdu vysazená na dodržování názvosloví a správných termínů, takže ten odstavec má svoje opodstatnění. 🙂

   • Těch několik slov v minulém příspěvku se vztahovalo ke komentáři Petra Šťástky. Myslel jsem že to “skočí” k němu.
    Jinak i za mě – SUPER!!!!!
    Navíc velmi vtipně psané.

Vítejte na blogu o zážitcích a příhodách strojvedoucího Českých drah.

Texty zde jsou ryze subjektivní. Občas vtipné, jindy kritické, často vysvětlující. Čas od času i nekorektní či hrubšího charakteru. A nejen o železnici!

Snad se u nich budete bavit podobně jako autor, který je sepisuje.

Činnost webu můžete podpořit jednorázovým příspěvkem, pokud se vám tu líbí 😊.

Archivy

Kontakt